RESULTAT 2005 RESULTAT 2008 RESULTAT 2012  
RESULTAT 2006 RESULTAT 2009 RESULTAT 2013  
RESULTAT 2007 RESULTAT 2010 RESULTAT 2014 RESULTAT 2015
 

RESULTAT UTSTÄLLNINGAR 2011

 
Malmö valputställning
Söndagen den 27 november
Domare Svein E Björnes Danmark
 

 
  ENDICOTT SHINE STONE
e. Sunny Delight´s Last Cover Up
u. Endicott Carric On Shannon
 
  BIR-Valp  

Inoff. utställning Sandåkra
Söndagen den 20 november.
Domare Carin Weibull

 

ENDICOTT SILVER SHINE
e. Sunny Delight´s Never Ending Story
u. Endicott Casablanca

Ägare Lusse Larsson

BIR - VALP

 

SSRK Åstorp
Lördagen den 12 november
Domare Fredrik Nordgren
 
Sunny Delight´s Never Ending Story
e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund
ENDICOTT CARA MIA
e. SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
 
2:a ÖKL med CK Excellent 2:a i ÖKL med CK  

ENDICOTT WINTER SAGA
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Carric On Shannon

Excellent 3:a i ökl med CK


ENDICOTT TENDER LOVE
e. Camtrell Phantom Of The Opera
u. Endicott Dew Before Sunshine

Vann valpklass 6-9 mån och blev BIM valp

 

SKK Växjö
Söndagen den 6 november
Domare: Anne Tove Strande
 
  Sunny Delight´s Never Ending Story
e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund
ENDICOTT BLUE BELL
e.Ch Ralun Versace
u. Ch Endicott Koh-I-Noor
Ägare Pia Ehrnfelt
  Excellent ÖKL  Excellent och blev 2.a UKL med CK

SSRK Mjölby
Söndagen den 30 oktober
Domare Jan Roger Sauge
 
  ENDICOTT WINTER SAGA
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Carric On Shannon
Sunny Delight´s Never Ending Story
e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund
  Excellent, 4:a i UKL Excellent, 4:a ÖKL

Dansk Retrieverklubb Bornholm
Lördagen de 15 oktober
Domare Karl-Erik Johansson
 
  SE U(U) CHDKCH(U)
Endicott Koh-I-Noor
e. SU (u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey
SE U(U)CHDKCH(U)
ENDICOTT CABALLERO
e. SU (u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
  Bästa tik fick Cert och blev därmed även Dansk Champion
Fick även Clubcert och blev BIM
2:a Bästa Hane Reserv Cert
; Champion BIS 3

Open Show Örenäs Slott
Söndagen den 11 september
Domare Sjoerd Jobse Hanar
Jennie Andersson tikar
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
SEU(U)CH ENDICOTT CABALLERO
e. SU (u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT CARA MIA
e. SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
2:.a i veteranklassen 4:a Bästa Tik Vann Championklassen 2:a Bästa Hane 3:a i Limit

Open Show på Farsta gård
Lördagen den 10 september
Domare Fanny Hellström
   
 
ENDICOTT CANDLE SHADOW
e .Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind
Vann Limit klassen och blev 4:a bästa tik
Ägare Lotta Öhnell Andersson
 
 

Sofiero SKK
Lördagen den 10 september
Domare Sharon Smith USA
SE U(U)CH ENDICOTT CABALLERO
e.SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u.Endicott Newtownabbey
ENDICOTT CARA MIA
e. SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
Excellent blev tvåa i en stor championklass med CK Excellent blev 3:a i öppen klassen med CK Vann veteranklassen excellent
CK och BIM veteran
Kennel Endicott Bästa Uppfödargrupp med HP  
ENDICOTT BLUE BELL
e. Ch Ralun Versace
u. Ch Endicott Koh-I-Noor
   
Vann unghundsklassen med excellent och CK blev 4 bästa tik
Ägare Pia Ehrnfelt
   

VISBY SKK
Söndagen den 28 augusti
Domare: Ramune Kazlauskaite
ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
 
SEU(U)CH
ENDICOTT CABALLERO
e.SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u.Endicott Newtownabbey
ENDICOTT CARA MIA
e. SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
Vann unghundsklassen Excellent CK
4:a Bästa hane
Vann championklassen Excellent CK
Bästa hane  Cacib  BIM
Vann öppenklass Excellent CK
2:a Bästa tik  Reserv Cacib  
Kennel Endicott
Bästa Uppfödargrupp med HP
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
ENDICOTT WINTER SAGA
e. SU (u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Carric On Shannon
 
Vann veteranklass Excellent CK
3:a bästa tik  Bästa veteran
Vann unghundsklassen Excellent CK
Bästa tik  CERT  Cacib  BIR
 

VISBY SKK
Lördagen den 27 augusti
Domare: V. De Zuyper-Boesmans
SE U(U)CH ENDICOTT CABALLERO
e. SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey 
ENDICOTT CARA MIA
e. SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownab

 
Vann championklass Excellent CK
Bästa hane  Cacib BIM
Vann unghundsklassen Excellent CK
4:a Bästa hane
Vann öppenklass Excellent CK 2:a Bästa tik
Reserv Cacib
Kennel Endicott Bästa Uppfödargrupp med HP
ENDICOTT WINTER SAGA
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Carric On Shannon
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
 
Vann unghundsklassen Excellent CK
Bästa tik CERT CACIB BIR
Vann veteranklass Excellent CK
4:a Bästa tik Bästa veteran
 

Ronneby SKK
Söndagen den 14 augusti
Domare Olszewski Jerzy Polen
ENDICOTT CARA MIA
e. SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey 
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
Excellent CK
Placerad som nummer 5 i bästa Tik
Excellent Excellent CK
4 Bästa tik med Reserv Cert
Bästa tikveteran
Kennel Endicott Bästa Uppfödargrupp med HP  
ENDICOTT CABALLERO
e.SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u.Endicott Newtownabbey
   
Excellent CK Reserv Cert Reserv Cacib
3.a Bästa Hane
   

Högbo
Söndagen den 10 juli
Domare Ewa Nielsen
   
  ENDICOTT PEARL OF PEARLS
e. Ch Ralun Versce
u. Endicott Newtownabbey
 
  Vann unghundsklassen Excellent och CK 3:a Bästa tik med reserv Cert
Ägare Kicki Hammarström
visad av Ulrika Zetterfält
 

Borås SKK
Söndagen den 3 juli
Domare Turid Helene Stamnes
ENDICOTT CARA MIA
e. SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT PEARL OF PEARLS
e. Ch Ralun Versce
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey 
Endicott Cara Mia blev 3.a i ökl av (18) anmälda
med excellent och CK
Vann ukl excellent Ck reserv cert
Ägare Kicki Hammarström visad av Fanny Hellström
Vann ukl excellent CK
Endicott fick HP på uppfödargrupp
Endicott Misty Pearl
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT CABALLERO
e. SU(u)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
 
4:a i UKL och excellent 2:a i ÖKL med excellent
CK Reserv Cert och 4:a Bästa Hane
 

Rottneros SSRK
Lördagen den 2 juli
Domare Bertil Lundgren
   
  ENDICOTT PEARL OF PEARLS
e. Ch Ralun Versce
u. Endicott Newtownabbey
 
  Vann unghundsklassen med Excellent med CK fick CERT och blev 3:a Bästa Tik
Ägare Kicki Hammarström
visad av Fanny Hellström
 

Hasslarp
Söndagen den 29 maj
Domare Tina Angrell
 
Sunny Delight´s Never Ending Story
e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund 
ENDICOTT KOH-I-NOOR
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT WINTER SAGA
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Carric On Shannon
Excellent och blev 3:a i ÖKL Excellent vann öppenklassen med CK fick CERT
3:a Bästa Tik blev därmed CHAMPION!
Excellent i UKL

Hasslarp
Lördagen den 28 maj
Domare Dagmar Winter
ENDICOTT WINTER SAGA
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Carric On Shannon
Sunny Delight´s Never Ending Story
e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund 
ENDICOTT KOH-I-NOOR
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey
Excellent 2:a i UKL med CK Excellent och blev 3:a i ÖKL Excellent vann öppenklassen med CK
3:a Bästa Tik med Reserv Cert

SSRK Visby Traume
Söndagen den 8 maj
Domare Börge Espeland
ENDICOTT WINTER SAGA
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Carric On Shannon
ENDICOTT KOH-I-NOOR
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
2.a UKL och fick excellent 2.a i ÖKL  fick excellent och CK 2:a i veteranklassen och fick excellent och CK

SSRK  Visby Traume
Lördagen den 7 maj.
Domare Jan-Erik Ek
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
ENDICOTT WINTER SAGA
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Carric On Shannon
ENDICOTT KOH-I-NOOR
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey
2:a i veteranklassen
och fick excellent
2.a i UKL och fick excellent Vann Ökl excellent med Ck
Fick Cert och blev 3.a Bästa Tik

Open Show Farsta Gård
Lördagen den 7 maj
Domare Kerstin Eklund
 
  ENDICOTT SING FOR ME
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Eyes Wide Shut
ENDICOTT CANDLE SHADOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind
  Vann Mid Limit och blev 3:a Bästa Tik
Ägare och handler Lotta Andersson
2:a i limit och Reserv Bästa Tik

SSRK Högbo
Söndagen den 27 mars
Domare Nils Arne Törnlöv
   
  ENDICOTT PEARL OF PEARLS
e. Ch Ralun Versce
u. Endicott Newtownabbey
Visad av Fanny Hellström
 
  CK fick excellent vann juniorklassen av 18 anmäld.
Ägare Kicki Hammarström
 

SKK Malmö
Lördagen den 19 mars
Domare Jan Herngren
   
  ENDICOTT KOH-I-NOOR
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT SATURDAY MORNING
e. Endicott Hope And Promise
u. Endicott Casablanca
  Excellent i öppen klass Bästa Hanvalp med Hp och BIM valp

Inofficiell utställning Sollentuna
Söndagen den 20 mars
Domare Yvonne Larsson
 
  ENDICOTT SING FOR ME
e.Endicott Kilpatrick
u.Endicott Eyes Wide Shut
ENDICOTT CANDLE SHADOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind
  Bästa Tik och BIR och Grupp 2:a
Ägare Lotta Öhnell Andersson
2:a Bästa Tik

SSRK Moheda
Söndagen den 6 mars
Domare Kim Bay Danmark
   
  ENDICOTT KOH-I-NOOR
e. SU(u)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey
 
  Excellent i öppen klass  

SSRK Mjölby
Söndagen den 6 februari
Domare Gunnar Norlin
 

Grattis till

ENDICOTT PEARL OF PEARLS
e. Ch Ralun Versce
u. Endicott Newtownabbey Ägare Henric Fryckstrand och Christina Hammarström

"Connie" blev 2:a i en stor juniorklass,
fick excellent och CK

 
   

SSRK Strömsholm
Söndagen den 23 januarii
Domare Sverre Sand
   
 

ENDICOTT PEARL OF PEARLS
e. Ch Ralun Versce
u. Endicott Newtownabbey

2:a i en stor juniorklass fick Excellent och CK
Ägare Henric Fryckstrand och Christina Hammarström. 
 
Ingrid Bergenblad | Örsjö Boställe | 274 93 Skurup | Mobilnr.0709-244930 | E-post ingrid@kennelendicott.se