RESULTAT 2005 RESULTAT 2008 RESULTAT 2012  
RESULTAT 2006 RESULTAT 2009 RESULTAT 2013  
RESULTAT 2007 RESULTAT 2011 RESULTAT 2014 RESULTAT 2015
 

RESULTAT UTSTÄLLNINGAR 2010

 
SSRK Åstorp
Lördagen den 13 november
Domare Jan-Erik Ek
ENDICOTT KOH-I-NOOR
e. SU (U)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patrica
ENDICOTT DEW BEFORE SUNSHINE
e. Ch Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey
1:a pris vann ÖKL med CK 4:a Bästa tik Vann veteranklassen med CK BIS 4:a veteran 1:a pris CK placerad 3:a i ÖKL
   
ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
   
1:a.pris öppen klass    

SKK Växjö
Lördagen den 6 november
 
  ENDICOTT BLUE BELL
e. Ch Ralun Versace
u. Endicott Koh-I-Noor blev
ENDICOTT DEW ON THE RIVER .
e. Ch Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey
  CK  Blev 4:a Bästa Hane
Ägare Åsa Cederlund
Bästa tikvalp med HP och BIM valp
Ägare Pia Ehrnfelt

Dansk Kennelklubb Herning
Lördagen den 6 november
Domare Karin Eriksson
 
  ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT KOH-I-NOOR
e. SU (U)CH  Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey
  Excellent och blev 3:a i öppen klass Excellent och blev 3:a i öppen klass  4 bästa tik

Ballerup Danska Kennelklubben
Lördagen den 18 september
Domare Gert Christensen
 
ENDICOTT DEW BEFORE SUNSHINE
e. Ch Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey
Sunny Delight´s Never Ending Story
e. Dk uch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund 
ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
Excellent Vann öppenklassen
Cert och Cacib 2:a Bästa tik
Excellent 3:a i mellanklassen Excellent i öppen klass
   
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
   
Excellent  Vann veteranklassen    

Sofiero SKK
Söndagen den 12 september
Domare Rachel Rains
Anne Nerell juniortikar
ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
Sunny Delight´s Never Ending Story
e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund 
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
1:a i öppenklass Vann unghundsklassen med CK
5:a Bästa Hane
2:a i veteranklassen
   
Endicott Misty Pearl
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
   
3:a i juniorklassen    

Örenäs Open Show
Lördagen den 11 september
Domare Kristina Wikner hanar
Ingrid Lundkvist tikar
Sunny Delight´s Never Ending Story
e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund
 
ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e .Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
Vann Mid Limit med HP  3:a Bästa Hane 2:a i Limit med HP 5:a Bästa Hane Vann Veteranklassen med HP 2:a Bästa tik
   
Endicott Misty Pearl
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
   
2:a i junior 1:a med HP 5:a Bästa tik    

SKK Gotland
Söndagen den 29 augusti
Domare Yvonne Larsson
ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u .Endicott Newtownabbey
ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
 
ENDICOTT HOPE AND PROMISE
e. Hot-News Mallow Cream
u. Endicott Puppet On A String
Vann öppenklassen med CK
2:a Bästa Hane med reserv Cacib
Vann juniorklassen med CK 5:a Bästa Hane Vann juniorklassen med CK fick Cert
Bästa Hane med Cacib och slutade BIM
Endicott Misty Pearl
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey  
ENDICOTT DEW BEFORE SUNSHINE
e. Ch Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT NEWTOWNABBEY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
Vann juniorklassen med HP 4:a i öppenklass med CK Vann veteranklassen med CK
Bästa Uppfödargrupp med HP
 
Endicott Newtownabbey vann avelsguppen med HP Slutade som BIS 3:a i avelsgrupp

SKK Gotland
Lördagen den 28 augusti
Domare Henric Fryckstrand
ENDICOTT HOPE AND PROMISE
e. Hot-News Mallow Cream
u. Endicott Puppet On A String
ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey 
ENDICOTT CABALLERO
e. SU (UCH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
2:a i unghundsklassen med HP Vann juniorklassen med HP Vann öppenklassen med CK
Fick CERT och blev Bästa Hane och BIR
Endicott Misty Pearl
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
 
ENDICOTT DEW BEFORE SUNSHINE
e. Ch Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT NEWTOWNABBY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
Vann juniorklassen med CK
5.a Bästa Tik
4.a i öppenklass med CK Vann veteranklassen med CK fick CERT
Bästa TIK och BIM
Endicott blev Bästa Uppfödargrupp med HP

Endicott Newtownabbey vann avelsgruppen med HP

Goldenspecialen
Söndagen den 8 augusti
Domare Hanar Lena Widebeck   Tikar Kerstin Eklund  Valpar Gunilla Asp

 


Foto L-m Carlson

 
ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey

Vann valpklass IV 5:a Bästa hanvalp
 


Foto L-m Carlson

 
  Endicott Misty Pearl
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
 
 

Vann valpklass IV
Bästa tikvalp och BIS 2:a

 
 


Foto L-m Carlson

 
  ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
 
 

Vann Limit
4:a Bästa hane

 

Foto L-m Carlson
ENDICOTT NEWTOWNABBY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia

ENDICOTT PEARL IZUMI och ENDICOTT MISTY PEARL

 

ENDICOTT CARRIC ON SHANNON
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
2:a i veteranklassen BIS BRACE 5:a i veteranklassen

Köping SKK
Söndagen den 25 juli
Domare David Wong

ENDICOTT NEWTOWNABBY
e. Inassicas Sea Chanter
u. Tyrol Patricia
 

ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
 

Endicott Misty Pearl
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
 

2:a veteranklass med CK

Vann valpklassen med HP BIM valp

4:a valpklass

 

ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

 

 

 

1:a pris öppen klass

 

 

ENDICOTT SANTANDER
Svante

 

Han har lyckats med att ta Lp1.


Ägare Familjen Hagman

 

Anlagstest i viltspår den 19/6-10

 
 

 
 

ENDICOTT SING FOR ME

42 poäng av 42 möjliga

Förare Lotta Andersson

 

Open Show Skede
Söndagen den13 juni

Domare Madeleine Sandell kennel Goldsand
   
 

ENDICOTT KING OF PEARLS
e. Ch Ralun Versace
u. Endicott Newtownabbey
Ägare Madeleine Runberg Visad av Emeli

 
  Bästa Hanvalp och BIS 2  

Avesta SKK
Lördagen den 12 juni
Domare Maudie Burk England

   
  ENDICOTT CANDLE SHADOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind
Ägare Lotta Andersson
 
  2:a i ÖKL med CK och slutade 5:a bästa tik  

SSRK Hasslarp
Söndagen den 30 maj
Valpar dömdes av Liz-Beth Liljeqvist
Vuxna av Verena Neuburger
ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
Endicott Misty Pearl
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey
Vann valpklassen med HP BIM Valp 2:a i valpklassen med HP Reserv i öppen klass med CK
 
Endicott CANDLE SNOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind

 

Sunny Delight´s Never Ending Story
e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund
 
Reserv i öppen klass med CK 2:a i unghundsklassen med CK  

Hässleholm SKK
Söndagen den 23 maj
Domare Juta Haranen Estland

ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey

Vann valpklassen hanar med HP
Bästa Hanvalp sedan BIM valp


ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

Vann öppen klass med CK 2:a Bästa Hane
Fick CERT och RESERV CACIB


Endicott Misty Pearl

e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey

Blev 2:a i valpklassen med HP


Sunny Delight´s Never Ending Story

e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund
Endicott CANDLE SNOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind
 
Vann unghundsklassen med CK

4:a i öppen klass med CK

 
Traume Gotland
Lördagen 8 maj
Domare Marjo Jaakola Finland


ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

Vann öppenklassen

 


ENDICOTT PEARL IZUMI

e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey

BIR valp BIS 2:a valp


ENDICOTT SNOWFLAKE
e. Endicott Lead The Field
u. Endicott Candle Shadow

2:a i öppenklass med CK 4:a bästa tik


Open Show Farsta Gård
Söndagen den 19 maj
Domare Christer Flodfält
 
 
 


ENDICOTT CANDLE SHADOW
e.Endicott Kilpatrick
u.Endicott Candle In The Wind

Ägare Lotta Andersson

Vann Limit 2:a bästa tik

 

Golden retrieverklubben Ekeby
Måndagen den 5 april
Domare Susanne Vallentin Danmark


ENDICOTT PEARL IZUMI

e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey

Sunny Delight´s Never Ending Story

e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund

ENDICOTT WINTER SAGA
e. SU (U)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Carric On Shannon

 

Vann valpklass 4-6 månader 2:a bästa hanvalp 2.a i juniorklassen med HP 2:a valpklass 4-6 månader 4:a bästa tikvalp

ENDICOTT DEW BEFORE SUNSHINE
e. Ch Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey

Vann Special Yearling med HP 5:a bästa tik

Endicott CANDLE SNOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind

Vann Mid limit med HP

 

SKK Stockholm
Lördagen den 3 april
Domare Jukka Kuusisto
 


ENDICOTT CANDLE SHADOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind
Ägare Lotta Andersson

Första pris, CK i öppen klass 6:a bästa tik

 

SSRK  Bohus

Lördagen den 27 mars
Domare Hanar Ann Falconer,  tikar och valpar Johan Juslin

 

Endicott CANDLE SNOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind


ENDICOTT PEARL IZUMI

e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey

Sunny Delight´s
Never Ending Story

e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund 
Första pris i öppen klass med CK BIR VALP och sedan BIS 2:a 4:a juniorklass

Endicott Misty Pearl
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey

BIM VALP

   

Malmö SKK
Söndagen den 21 mars
Domare: Hans Van Den Berg
Sunny Delight´s Never Ending Story
e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund
Endicott CANDLE SNOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind

ENDICOTT DEW ON THE RIVER
e. SU (U)CH Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey
Ägare Åsa Cederlund
 3:a i juniorklass

Placerad reserv i en stor öppenklass

Vann unghundsklassen med CK 3:a
Bästa Hane med CERT


Moheda
Söndagen den 7 mars 2010
Valparna dömdes av Anne Nerell


ENDICOTT PEARL IZUMI
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey

ENDICOTT PEARL MUSIC
e. AUCH NORDUCH Ralun Versacu.
u. Endicott Newtownabbey
Ägare Camilla Möller

ENDICOTT MISTY PEARL
e. AUCH NORDUCH Ralun Versac
u. Endicott Newtownabbey
3:a med HP 2:a i valpklass 4-6 mån med HP Bästa tikvalp
Vuxna hundar dömdes av Monika Andersson    

Sunny Delight´s Never Ending Story

e. Dkuch Mulfield Lewis
u. Sunny Delight´s
Head Over Heals
uppf. Åsa Cederlund

3:a juniorklassen

   

Göteborg My Dog SKK
Torsdagen den 7 januari
Domare: Silva Zeferino

Fredagen den 8 januari
Domare: Hans van der Berg

 
 

ENDICOTT DEW ON THE RIVER
e. SU (U)CH Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey
Ägare Åsa Cederlund

 
 

 
  Vann unghundsklassen  med CK 4 Bästa Hane Vann unghundsklassen med CK, CERT, Cacib, Bästa Hane, BIR och Grupp 3:a
Ingrid Bergenblad | Örsjö Boställe | 274 93 Skurup | Mobilnr.0709-244930 | E-post ingrid@kennelendicott.se