RESULTAT 2005 RESULTAT 2009 RESULTAT 2012
RESULTAT 2006 RESULTAT 2010 RESULTAT 2013
RESULTAT 2007 RESULTAT 2011 RESULTAT 2014 RESULTAT 2015
RESULTAT UTSTÄLLNINGAR 2008

Sydskånska Kennelklubbens Valp Show Malmö
Söndagen den 9 november
Domare Ola Ericsson
 
ENDICOTT THE WILD ROVER
e. Ch Dewmist Side By Side
u. Endicott Carric On Shannon


2:a i valpklass 1 med HP

 
 

 

ENDICOTT THE WILD ROVER, ENDICOTT THE WILD IRISH ROSE
OCH ENDICOTT LOVELY IRISH ROSE

BÄSTA  SYSKONKLASS OCH SLUTADE SOM BIS 4

 

SSRK ÅSTORP
Lördagen den 8 november
Domare Kjell Svensson

ENDICOTT SWEET CHILD O´MINE
e. Endicott Caballero
u. Endicott Candle In The Wind


2.a i valpklass 1 med HP


ENDICOTT DEW ON THE RIVER
e. SU (U)CH Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey
Ägare Åsa Cederlund Kennel Sunny Delight

2:a i valpklass 1 med HP


ENDICOTT SWEET SENSATION
e. Endicott Caballero
u. Endicott Candle In The Wind
 

3.a i valpklass 1 med HP


ENDICOTT ROSE WATER
e. Inassicas Clapton
u. Acapella Primadonna

2:a i veteranklassen med HP


ENDICOTT MOST SWING SINGER
e. Endicott The Lord Of The Rings
u. Endicott Fran Fine

Vann unghundsklassen med CK 3:a Bästa Tik


ENDICOTT CABALLERO
e.Ch Gatchells Prince Of Thieves
u.Endicott Newtownabbey

Vann unghundsklassen med CK 3:a Bästa Hane


SSRK Mjölby
Domare vuxna: Tord Lundborg
Domare valpar: Fredrik Nordgren
Söndagen den 26 oktober


ENDICOTT CABALLERO 
e. Ch Gatchells Prince Of Thieves
U. Endicott Newtownabbey

3:a i UKL


ENDICOTT THE WILD ROVER 
e. Ch Dewmist Side By Side
u. Endicott Carric On Shannon

3.a i valpklass 1


ENDICOTT DEW BEFORE SUNSHINE
e. Ch Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey

3:a i valpklass 1


Halmstad Inofficiell utställning
Domare Björn Einarsve
Söndagen den 26 oktober

 
ENDICOTT DEW ON THE RIVER
e. Ch Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey
Ägare Åsa Cederlund
 

BIRVALP  BIG 1

 

Open Show Sala
Domare Gun-Britt Klingberg
Lördagen den 25 oktober

 
ENDICOTT DEW IN THE MORNING
e .Ch Dewmist Strands Of Silk
u. Endicott Newtownabbey
Ägare: Henric Fryckstrand och Ann Ekberg 

Vann Puppy 2 och blev 5:a Bästa Tikvalp   

 

Dansk retrieverklubbs utställning på Bornholm
Domare Henric Fryckstrand
Lördagen den 11 oktober

 
CH HOT-NEWS DELIGHTFUL SENASTION
Ägare Susanne Jensen Danmark
ENDICOTT CABALLERO

Ägare Ingrid Bergenblad

Bästa tik, BIR

CERT, Bästa hane och BIM
 

Sofiero SKK
Domare Bolette Heering
Söndagen den 14 september

 
ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

3:a UKL med CK


ENDICOTT GWEBARRA BAY
e. Inassicas Sea Chanter S51385/99
u. Tyrol Patricia S37402/99

Samägd med Kennel Goldfashion (Eivor Nilsson)

5:a Bästa hane


OPEN SHOW Örenäs
Domare tikar: Leif Bäckström
Domare hanar: Katrina Bäckström
Lördagen den 13 september
 
  ENDICOTT CREAM DREAM
e. Ch Hot-News Mallow Cream
u. Endicott Vanilla Ice Cream

2:a Bästa tikvalp


ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

5:a Bästa hane


Ronneby SKK
Domare Kersten Scheel
Söndagen 10 augusti  
 
ENDICOTT CARA MIA
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

2:a UKL med CK 6.a bästa tik


ENDICOTT KOH-I-NOOR
e. SU (U)CH Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey

2:a ÖKL med CK 3:a  bästa tik


Gränna SSRK
Domare Barbara Gell
Söndagen den 15 juni

FALLEUR´S YANCEY

e. Endicott Kilpatrick
u. Chaveni´s Wait´n See

Vann UKL med CK 3:a bästa hane


ENDICOTT CARA MIA
e. SU(U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

2:a UKL med HP


ENDICOTT CANDLE SHADOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle in the Wind

1:a pris ÖKL


Hasslarp SSRK
Domare Rosmarie Wild
Lördagen den 7 juni
 
ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

2:a ukkl med CK


ENDICOTT KOH-I-NOOR
e. SU (U)CH  Floprym Går Hem
u. Endicott Newtownabbey

2:a ÖKL fick CK 4:a bästa tik


SSRK Traume-Visby
Domare Tarja Hovila
Söndag 11 maj


ENDICOTT SON OF A PLUMBER
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Rose Water

1:a ÖKL 3:a KK


ENDICOTT MOST SWING-SINGER

e. Endicott The Lord Of The Rings
u. Endicott Fran Fine

1:a UKL 3:a KK med CK


ENDICOTT CANDLE SHADOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle in the Wind

1:a ÖKL 2:a KK, CK och 3:a bästa tik


SSRK Traume-Visby
Domare Kjell Svensson
Lördag 10 maj

ENDICOTT SON OF A PLUMBER
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Rose Water

1 ÖKL 2 KK


ENDICOTT MOST SWING-SINGER

e. Endicott The Lord Of The Rings
u. Endicott Fran Fine

Vann UKL med CK fick CERT 2:a bästa tik


ENDICOTT CANDLE SHADOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle in the Wind

1:a ÖKL 4:a KK


Uddevalla SSRK
Domare Henric Fryckstrand
Söndagen den 6 april

ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

Vann juniorklassen med CK


FALLEUR´S YENNE
e. Endicott Kilpatrick
u. Chaveni´s Wait´n See

1:a UKL R UKK


ENDICOTT CANDLE SHADOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle in the Wind

1:a ÖKL med CK


Uddevalla SSRK
Domare Eeva Rautala
Lördagen den 5 april

ENDICOTT SON OF A PLUMBER
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Rose Water

1:a ÖKL


FALLEUR´S YENNE
e. Endicott Kilpatrick
u. Chaveni´s Wait´n See

1:a UKL


ENDICOTT CANDLE SHADOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle in the Wind

1:a ÖKL 4:a KK med CK


 Open Show Torna Hällestad
Domare Sören Grindsted Danmark Kennel Golddream
Måndagen den 24 mars


ENDICOTT PUERTOLLANO
e. Endicott Waltz For Woody
u. Endicott Candle In The Wind

4:a i junior 1


ENDICOTT SON OF A PLUMBER
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Rose Water

Vann Mid Limit med HP 4.a bästa hane


ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

2:a i junior 2 med HP 3:a bästa hane

 

KENNEL ENDICOTT BLEV BÄSTA UPPFÖDARGRUPP

 


Malmö internationell
Domare: Van Adrichem B-Kvint
Söndagen den 16 mars

ENDICOTT MOST SWING-SINGER
e. Endicott The Lord Of The Rings
u. Endicott Fran Fine

2:a UKL med CK 5:a bästa tik


ENDICOTT CANDLE SHADOW
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Candle In The Wind

Vann ÖKL med CK CERT och R-cacib 2:a bästa tik


ENDICOTT CARA MIA
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

4:a i juniorklassen med HP


ENDICOTT CABALLERO
e. SU (U)CH Gatchells Prince Of Thieves
u. Endicott Newtownabbey

Vann juniorklassen med Ck
Slutade som 2:a bästa hane

KENNEL ENDICOTT BLEV BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
ENDICOTT SON OF A PLUMBER
e. Endicott Kilpatrick
u. Endicott Rose Water

Första pris och 3:a i ÖKL

 

 

 
Ingrid Bergenblad | Örsjö Boställe | 274 93 Skurup | Mobilnr.0709-244930 | E-post ingrid@kennelendicott.se